TRISKEL ako nebezpečný symbol extrémizmu?

Práve „znalecký posudok“ na Triskel sa nachádza v časti „Oddôvodneníe“ na prehliadku našich priestorov, preto venujem na našom blogu prvý článok o symboloch práve tomuto znaku.

Presné znenie spomínaného posudku je:

„Zo znaleckého posudku vypracovaného PhDr. Jaroslavou Roguľovou, PhD, okrem iného vyplynulo, že symbol Trigium alebo Triskele je znak zložený z troch sedmičiek nasmerovaných do kruhu, ktorý sa niekedy nazýva aj trojramenný hákový kríž, bol pôvodne runový znak života používaný severskými národmi v predkresťanskom období. Z tejto tradície ho prevzali nacisti a priradili ho jednej z dobrovoľníckych divízií SS. V súčasnosti sa veľmi často používa medzi skupinami pravicových extrémistov. Možno ho vidieť na mnohých ich materiáloch ako sú zástavy, obaly CD nosičov, najčastejšie namiesto spojky „and“ v názve britskej rasistickej skupiny Blood and Honour.“

Ja som si tento úryvok prečítala už minimálne sto krát a stále mi príde ako žart, skutočne. Potom zakaždým precitnem a je mi naopak do plaču. V prvom rade chcem hneď podotknúť, že vôbec nie je mojim/našim cieľom akokoľvek spochybňovať znalca. No tento „výklad“ je pre mňa tak neuveriteľne absurdný, že sa mi oň jednoducho nedalo nepodeliť. Tiež som sa nikdy predtým nestretla s celkom vtipným pojmom „trojramenný hákový kríž“.

Pod názvom „Triskel“ sa v našom Pagan Shope Arkona nachádzalo hneď niekoľko výrobkov s jeho vyobrazením v rôznych podobách. Bronzová brošňa, drevený vyrezávaný amulet, strieborné náušnice, kožený náramok a iné, viď. ilustračný obrázok k článku vyššie. NIKDY za celú dobu ich ponuky a predaja sme sa nestretli s akoukoľvek negatívnou reakciou, tobôž nie v podobe vyššie uvedeného znenia!

Pre nás je symbol Triskel – veľmi, veľmi zjednodušene – predovšetkým keltskou špirálou života, tri prírodné živly uctievané starými Keltmi, ktorí zanechali svoje stopy na území Slovenska a preto ich symbolika v našom obchode nemohla chýbať. Jeho vyobrazenie je však známe z ešte skorších čias,  napr. na Malte (4400 – 3600 p.n.l) a najmä na jednom z najznámejších kameňov v celom repertoári megalitického umenia v Írskom Newgrange, ktorý sa datuje až do 3200 p.n.l.

No aby sme videli veci viac objektívne, aj pohľadom druhej strany, dala som si tú námahu a vyhľadala si znaky spomenutej divízie a britskej skupiny (dávať ich sem radšej nebudem, nie som si teraz totiž istá, či by sa náhodou znova nejednalo o propagáciu extrémizmu – kto má záujem, ľahko ich vygúgli..) Pri pohľade na ne mi však znova napadlo prvotné – toto je žart? Vážne? Vážne pri pohľade na naše výrobky môže niekoho napadnúť toto?

Za prvé, na mňa osobne pôsobia tieto znaky podstatne odlišne ako Triskel, ktorý poznám, ale v poriadku, rovnako sa skladajú z troch ramien, no to je pre mňa asi tak všetko čo ich spája.

Za druhé, podľa tejto logiky mám chápať, že čokoľvek trojramenné je vlastne nacistické? Aký je rozdiel v pohľade na spojitosť napríklad Sicílskej vlajky a uvedenej divízie či britskej skupiny. Mne osobne sa na seba podobajú oveľa viac ako na nami ponúkané výrobky.

V diskusii na facebooku sa pod nami zdieľaným príspevkom, v ktorom som tento úryvok zo spisu zverejnila, objavilo množstvo kreatívnych nápadov. Napríklad návrh zakázať ŠPZ s troma sedmičkami, či zákaz kľúčov, pretože aj jednoduchý kľúč mala vo svojom znaku jedna z divízií SS! Za normálnych okolností by vyzneli skutočne vtipne a človek sa rád zasmeje, avšak vo svetle dejúcich sa udalostí mi do smiechu nie je..

Za tretie, len moja krátka úvaha.. komu napadne pri pohľade na keltský Triskel ako prvé hákový kríž? Podľa mňa fakt len skutočného extrémistu. Až do vykonania domovej prehliadky a prečítania si uvedených „poznatkov“ sme ani netušili, že nejaká divízia SS s trojramenným znakom vôbec niekedy existovala! „Ďakujeme“ preto Národnej kriminálnej agentúre, že nás poučila. Avšak tým pádom sa zamýšľam, kto u koho vlastne extrémistickú skupinu spropagoval..

 

Pridaj komentár